Makaleler » Dropshipping » Pazaryerlerinde Satış Nasıl Arttırılır?
resimKonu
Pazaryeri'nde / Pazaryerleri'nde (N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Amazon, Çiçeksepeti, Pttavm, Trendyol vb.), internette satış yapan herkesin sorduğu ve sorması gereken soruların başındadır. Pazaryerlerinde Satışımı Nasıl Arttırabilirim, E-ticaret
 

Pazaryeri'nde / Pazaryerleri'nde (N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Amazon, Çiçeksepeti, Pttavm, Trendyol vb.), internette satış yapan herkesin sorduğu ve sorması gereken soruların başındadır. Pazaryerlerinde Satışımı Nasıl Arttırabilirim, E-ticaret'te satışlarımı nasıl arttırırım sorusunu arama motorlarına arattırdığınızda karşınıza çıkan makalelerde 8-10 başlık altında cevap bulmaktadır. Bu başlıklar, cevaplar da tabi bizim de söyleyeceklerimiz içerisindedir. Satış arttırmak için kesinlikle çalışmak gerektiğinin, çalışmadan olmayacağının altına çizmekte en başta fayda var. Sıralayacak olursak;

 

Pazaryeri Mağaza Puanı ve Yorumları

Mağazanızın satışlarını arttırmak için müşteri puan ve yorumları elbette çok önemlidir. Pazar yerinde bulunan mağazamızın puanını en üst seviye de tutmalıyız. Mağazanızın önündeki süreç, satış ve yeni müşteri kazanmak olmalıdır. Mağaza puanları genel olarak Müşteri Değerlendirmesi, Kargolama Süresi ve Ürün Beğenisi üzerinden her pazaryerine göre farklı etkenlerle hesaplanmaktadır.
Yeni müşteri mağazanızdan alışveriş yapmadan önce baktığı en önemli kriterlerden birisi müşteri yorumlarıdır. Bunu da makalelerde yazıldığı gibi "müşteri memnuniyeti adına iletişim kurarak olumlu bir yorum yazmasını rica edebiliriz." yapmanız pazaryerleri kurallara gereği mümkün değildir. Yine makalelerde yazdığı gibi "kargoladığımız ürünlerin yanında müşteriye küçük hediyeler gönderebiliriz." yapmanız pazaryerleri kuralları gereği mümkün değildir. Puanımızı en üst seviye de tutmak için yaptığımız işi en iyi şekilde yapmalıyız. Her müşterinin olumul yada olumsuz yorumları, puanları olacaktır, işimizi en iyi şekilde yapmaya devam edelim.

 

Pazaryeri Mağaza Sayfası
Pazar yerinde bulunan sayfanız sizin dükkanınızdır. Pazaryerinde olduğu içinde kendi e-ticaret siteniz için yapamanız gereken birçok çalışmayı ve yatırımı yapmadan hazır müşteri kitlesi olan pazaryerinin bilinilirliği ile güvenini de kullanıyor olursunuz. Pazaryerlerinde bulunan sayfalarınıza vakit ayırarak slider, banner gibi görsel malzemeleri periyodik olarak yenilemeniz, vitrinde bulunan ürünleriniz değiştirmeniz, zaman zaman kampanyalar yapmanız, kısacası müşterileiniz dükkanınıza girdiğinde albenisinin, güvenilirliğinin olması fark yaratmaktadır.

 

Ürün isim ve başlıkları
Ürün isimleri için "pazarladığınız bir ürünün doğru müşteriye ulaşması için ürün başlığınızı ürünü tarif eden net anahtar kelimeler ve stratejik bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir." doğru bir yaklaşımdır. Müşteri Google Arama Motorunda ürünü arattığında, belirlediğimiz kaliteli bir başlık ile ürün ilk sıralarda çıkabilmelidir.
Dropshipping ile Pazaryerlerinde satış yapanların bunu yapabilmesi çok mümkün olmamaktadır. Verilen bilgilere göre olabilir, zenginleştirilebilir. Bu seferde dropshipping siparişi geçerken karışıklıklar, ürünü bulamama gibi durumlar yaşanabilmektedir.

 

Ürün özellikleri ve açıklaması
Müşteriler mağazanızda bulunan ürünlere göz attığında, ilk bakacakları unsur ürünün teknik özellikleri ve ürün hakkındaki açıklamalar olacaktır. Her ürün için ayrı ve açıklayıcı, müşterinin basit bir şekilde anlayacağı dilden özellikleri yazılmalıdır. Ürün açıklamaları ile müşterinin kafasındaki soru işaretlerini giderip, müşterinin güvenini kazanabilirsiniz.
Dropshipping ile Pazaryerlerinde satış yapanların bunu yapabilmesi çok mümkün olmamaktadır.

 

Ürün fotoğrafları
Her müşteri alacağı ürünü görmek ister. Müşterinin kafasındaki soru işaretlerini kaldırmamız için ürünün her açıdan, net bir şekilde çekilmiş fotoğraflarını müşteriye sunmamız gerekir.
Dropshipping ile Pazaryerlerinde satış yapanların bunu yapabilmesi çok mümkün olmamaktadır.

Ürün fiyatlandırma
Pazar yerlerinde bulunan diğer mağazalarda sizinle aynı ürünün satışını yapacak ve bu durumda rekabeti doğuracaktır. Müşteri her zaman aynı kalitedeki en ucuz ürünü aratmaktadır. Ürününüzü daha fazla satabilmek için mağazanızda bulunan her ürün için diğer mağazalara göre en uygun fiyatı siz vermelisiniz.
En kritik cevaplardan biri budur. Ödemeleriniz için Bakiye Yükleme seçeneğini tercih ederek Bonus verilen tutarlar/oranlar kadar indirimi müşterilerinize yansıtabilirsiniz. Bu şekilde fiyatta rekabetçi olabilirsiniz.
Fiyatlamada dikkat etmeniz gereken ürün bedeli, KDV, komisyon ve kargolama, kargo ücretlerini de doğru eklemelisiniz. Bunun için tablo yaparak kalem kalem maliyet ve karlılık yapmanız önemlidir.
Tablonuzda; Ürün Bedeli + KDV + Kar (Kar Oranınıza Göre Hesaplayınız) + Kargolama + Kargo Bedeli + Öngörülmeyen Gider (İade Kargo Bedeli ve Reklam Bütçesi) + Komisyon (Satış Tutarınıza Göre Hesaplayınız) = Satış Bedeliniz olmazsa olmazlarınızdır. İlave maliyetleriniz var ise onları da eklemeli yada kar oranına dahil etmelisiniz.
Ürünlerinizi XML'den yüklerken yada eşleştirirken KDV oranlarını mutlaka kontrol ediniz, doğru KDV oranını seçiniz. KDVsi %8 olan bir ürüne %18 olarak uyguladığınızda KDV'den %10 zarar etmiş olursunuz.
Pazaryerlerinde satış yapanların satıyorum satıyorum para kazanamıyorum nedenlerinden biri doğru maliyet/kar hesabı yapmamaktadır.

 

Ürün kategorisi
Ürünlerinizi doğru kategorilerde açmaya dikkat ediniz. Kategori bazlı olarak ürün aramamsı yapıldığında ürününüz doğru yerde yayınlanacaktır. Doğru kategori, varyasyonlu ürün girişi, reklam, kampanya ve komisyon oranlarınızda da öenmli bir etkendir.

 

Buybox
Buybox bir çok pazaryerlerinde mevcuttur. Buybox bir çok satıcının elinde bulunan ürünlerde rekabet etmesidir. En iyi fiyatı veren stok adedi yüksek ve mağaza puanı iyi sahip olmanız gerektemektedir. Ödemelerinizde Bakiye Yükleme seçeneğini tercih ederek Bonus verilen tutarlar/oranlar kadar indirimi buyboxa yansıtabilirsiniz

 

Kargolama ve kargo ücreti
Ürünlerinizi belirtmiş olduğunuz kargolama süresi içinde göndermeye her zaman dikkat ediniz. Bunu için siparişinizi Dropshipping tedarikçinize bekletmeden geçiniz. Söz verdiğiniz sürede müşteriye kargoyu ulaştırarak müşteri gözünde diğer mağazalara göre daha güvenli bir mağaza profilini oluşturmalısınız. Müşterilerin ilgisini çeken diğer bir nokta ise ürünü gönderirken kargo ücretinin talep edilmemesidir. Her ürün girişinizde “Kargo Ücretsiz” seçeneği girerek müşteri için, daha seçilebilir bir mağaza olacaksınız.

 

Müşteri mesajları
Müşteri bir ürün satın almadan önce mutlaka ürün ile alakalı soru soracaktır. Müşterinin sorularına en kısa sürede cevap verilmesi gerekir. Kısa sürede bu sorulara cevap vermeniz hem müşterinin size karşı güvenini arttırır, hem de mağaza puanınızı arttırabilirsiniz.

 

Fatura gönderme
Sattığınız ürünler için mutlaka fatura kesin ve ürün ile yada e-posta ile müşteriye faturasını gönderin. Müşteri her zaman elinde yaptığı alışveriş ile alakalı belge olmasını ister. kargoladığınız ürünlerde güveni sağlarsanız alışveriş yapan müşteri tekrar sizi tercih edecektir.

 

Pazar yerleri reklam yönetimi
Reklam, pazarlama stratejinizde ki en önemli unsurdur. Mağazanızın ilk tanıtım aşamalarında reklam çok önemlidir. Ürünün pazar yerindeki hedef kitleye tanıtılması ve mağaza marka değerinin yükseltilmesi için pazar yerinde bulunan tüm reklam platformlarını kullanmamız gerekir. Belirli bir satış seviyesine ve mağaza puanına gelene kadar reklam maliyetlerinizi üst seviye de tutmalıyız.
Reklam çıkarak hem ürününüzün görünürlüğü arttırırsınız ve yüksek satış adetleri yakalayabilirsiniz. Her reklam satış garantili değildir bunu da hatırlamanızda fayda var.

 

Kampanyalar
Pazaryerleri sıklıkla kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kampanyalara katılım sağlamaya çalışmanızda fayda var. Sattığınız, bildiğiniz, olmulu yorumlar alan ürünlerinizi kampanyalara sokarak daha fazla satış yapabilirsiniz. Dropshipping olarak çalışıyorsanız multaka tedarikçinizi bilgilendiriniz. Stok ve fiyat kontrolu yapmanızda fayda var. Fiyat, Giderler vb konularda hesaplamalarınızı iyi yapmalısınız ki kampanyadan kazanç yerine zarar etmeyiniz.

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

XML ile Stoksuz Satış - Dropshipping

Dropshipping nedir?

Türkçede stoksuz satış olarak geçmektedir. Dropshipping en basit tanımı ile, internet üzerinden satışı gerçekleştirilen ürün yada ürünlerin satıcı yerine alıcıya gönderilmesini sağlayan stoksuz sistem olarak nitelendirilebilir.


Düşük sermaye ve işletme giderleri gibi avantajları olduğu için özellikle e-ticarete yeni başlayan girişimciler tarafından tercih edilmektedir.


Stok tutmayan e-ticaret işletmeleri tedarikçileri aracılığı ile bu ürünleri e-ticaret sitelerinde, pazaryerlerinde, instagram ve facebook gibi sosyal medya platformlarında sergileyerek son kullanıcıların satın almalarına olanak sağlarlar.

Blog & Haberler

 

PERAKENDE SATIŞIMIZ YOKTUR.

TOPTAN SATIŞIMIZ PİYASA ŞARTLARINDAN GEÇİCİ DURDURULMUŞTUR.

SADECE XML DROPSHIPPING SİPARİŞLERİ VERİLMEKTEDİR.

 

 

 

 

Aralık Faturalarının tamamı kesilmiştir. E-postalar gönderilmiştir, E-Faturaları sistem sırasıyla göndermektedir. Faturası ulaşmayanlara tekrar gönderilecektir.

 

Piithalat 'tan gelen üyelerden/bayilerden Dropshipping Paketi şartı yoktur. İletişim kurarak bilgi verebilirsiniz.

 

Aras Kargo birçok şubede Limit olduğundan çıkışlar gecikmeli olmaktadır. Hızlı çıkış için MNG tercih edebilirsiniz.

MNG Kargo ile depodan kesim yapılmaya başlanmıştır. Diğer kargolar şubelere teslim edilmektedir. Hızlı çıkış için MNG tercih edebilirsiniz.

Son 3 ayda işlem yapmayan, sipariş vermeyen, Dropshipping Paketi almamış üyelikler askıya alınacaktır ya da silinecektir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır